poniedziałek, 13 kwietnia 2009

Dziennikarstwo obywatelskie...ciag dalszy.


Zapewne każda/każdy z nas wie czym jest dziennikarstwo obywatelskie,a jeśli nie? Zdążył się się zorientować.Dlatego teraz pozwólmy sobie na luźniejsze roważania na ten temat..

Możemy jednogłośnie ustalić prostą definicję tego zjawiska: jest to pewien rodzaj dziennikarstwa, którym zajmują się nieprofesjonalni dziennikarze. Celem jest dostęp informacji do jak największej ilości osób- i tutaj jakże wazną rolę odgrywa internet. Dzięki temu szybkiemu i wszechstronnemu medium,dziennikarstwo obywatelskie na konkretnym portalu/ blogu może byc uprawiane przez ludzi na całym świecie. Dlaczego jest to zjawisko tak bardzo powszechne? Prawdopodobnie dlatego, iż informacje i wiadomości sa tworzone przez uzytkowników,co daje niewątpliwie wolne pole do pokazania światłu dziennemu swoich poglądów, czy tez problemów otaczających człowieka w koło, które jednak z niewiadomych powodów nie zostały dostrzezone przez dziennikarstwo profesjonalne.

Postanowiłysmy zapytać obywateli z róznych środowisk-czy wiedzą czym jest dziennikarstwo obywatelskie,jesli nie-to z czym im się kojarzy i czy uważają to zjawisko za pozytywne czy raczej negatywne. Oto odpowiedzi.
Licealista 17l: wywiad przeprowadzony z ludźmi przez zawodowego dziennikarza.Jest to przeciez potrzebne, skąd mielibysmy te wszystkie informacje?

Sprzedawczyni w sklepie obuwniczym 50l: Zwykłe dziennikarstwo,ale takie chyba bardzo "do ludzi". Zajmuje się sprawami bardziej nam bliższymi, niż Ci wszyscy dziennikarze w telewizji.

Licalista 18l: Rozmowa/wywiad między zwykłymi ludźmi na tematy codzienne,dotyczące ich zwykłych spraw.

Gimnazjalistka 15l: Moim zdaniem jest to wywiad przeprowadzany przez dziennikarza ze zwykłymi obywatelami.

Nauczyciel geografii 47l: Dziennikarstwo obywatelskie to dziennikarstwo "uprawiane" przez zwykłych obywateli między sobą. Używają do tego przede wszystkim internetu i zbudowanych tam portali internetowych.Jest to raczej pozytywne i potrzebne-skoro tak robią.

Uczennica szkoły podstawowej 12l: Nie wiem co to jest,ale babcia mówi,że dziennikarze zajmuja się tym,co nie mają.

Licealistka 16l: Nie mam pojęcia co to jest,ale nic co związane z dziennikarstwem nie kojarzy mi się pozytywnie.

Student Geografii UMK 20l: Wg mnie dziennikarstwo obywatelskie polega na interweniowaniu w grupy społeczne na poziomie fazy poznawczej. Jest to tak,jakby rodzaj dziennikarstwa, które skupia się na poznaniu problemów, radości i doznań zwykłych ludzi. Jest to jak najbardziej pozytywne.

Pracownik sklepu z egzotycznymi zwierzętami 23l: Dziennikarstwo obywatelskie kojarzy mi się z sianiem propagandy np. teraz akcja z kryzysem. w 99% go nie ma,tylko przez takie wywiady wywołują strach wsród obywateli. Generalnie dziennikarze szukają wszelkich ściem zeby przyciągnąc głupich ludzi. Negatywnie mi się kojarzy. Oczywiście moje zdanie nie dotyczny każdego dziennikarza,ale większości.

Polonistka 29l: Dziennikarstwo obywatelskie to poruszanie aktualnych problemów społecznych, nagłasnianie tych spraw, aby dotarły do szerokiego grona obywateli (jednostek). Jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne, gdyż w ten sposób wspiera się i pomaga osobom , których sprawy wydaja się nieważne z punktu widzenia państwa. (dobro większości nad dobro jednostki)

Jak widać z powyższych wypowiedzi..dziennikarstwo obywatelskie jest różnie postrzegane wśród obywateli. Skąd takie różnice w zdaniach? Prawdopodobnie wynikają one z indywidualności doświadczeń każdego z zapytanych. Większość z badanych jednak uważa zjawisko to za pozytywne i potrzebne obywatelom-zwłaszcza tym zwykłym,nie mogącym wyrazić nigdzie swoijego zdania, ani przedstawić swoich problemów. A negatywne nastawienie może wywodzić się z niechęci do portali obywatelskich, które swoją działalność ograniczają do roznoszenia plotek, afer dotyczących celebrities czy polityków. I rzeczywiście takie portale mogą rzucać cień na ogólny obraz dziennikarstwa obywatelskiego.
Podsumowując..tak, dziennikarstwo obywatelskie jest nam niewątpliwie potrzebne i rozpowszechnia się coraz bardziej. Jednak apelujemy do współtworzących, aby byli wierni pierwotnej ideii dziennikarstwa obywatelskiego oraz sami pozostali obywatelami. Aby ten rodzaj medium nie stał się zakłamanym tabloidem, ale aby dalej pełnił rolę społecznego "adwokata" i przedstawiciela polskiego obywatela.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz