środa, 8 kwietnia 2009

Dziennikarstwo obywatelskie oczami studentów pedagogiki UG



Dziennikarstwo obywatelskie oczami studentów pedagogiki UG

Zadaniem każdej z grup było napisanie swoich przemyśleń na temat Dziennikarstwa obywatelskiego. Według Wikipedystów Dziennikarstwo obywatelskie to rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez nieprofesjonalnych dziennikarzy w interesie społecznym, czyli krótko mówiąc, pisać może każdy kto uważa, że są jakieś interesujące tematy jakimi chcieliby się podzielić z innymi.

Wraz z koleżankami postanowiłyśmy przeprowadzić ankietę wśród studentów różnych kierunków i sprawdzić czy słyszeli kiedykolwiek o owym zagadnieniu i co o nim sądzą:

Studiuję pedagogikę. Jako prace zaliczeniową z przedmiotu: edukacyjne zastosowanie komputerów muszę przeprowadzić ankietę, nie zajmie ona Państwu dużo czasu, bardzo proszę o pomoc z góry serdecznie dziękuję. A oto pytania:

1.Czy wie Pan/i czym jest dziennikarstwo obywatelskie?

Jeśli nie to proszę przeczytać poniższy tekst i stwierdzić czy dziennikarstwo obywatelskie jest potrzebne czy tez nie.

„Dziennikarstwo obywatelskie - rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez nieprofesjonalnych dziennikarzy w interesie społecznym.

Jego powstanie i rozwój wiążą się z internetem, bo to medium - w przeciwieństwie do prasy, radia czy telewizji - umożliwia każdemu interaktywne współtworzenie swojej zawartości i jej masowy kolportaż. Internet pozwala na tworzenie i publikację artykułów w czasie rzeczywistym oraz wspólną pracę w sposób wirtualny dziennikarzy z całego świata.

Z dziennikarstwem obywatelskim wiążą się szczególnie informacyjne portale internetowe, które pozwalają internautom na współtworzenie - w różnym stopniu - swojej zawartości. Do popularności tego rodzaju dziennikarstwa przyczynił się utworzony w 2000 r. południowokoreański serwis Ohmynews, którego twórca ukuł termin dziennikarz-obywatel (ang. Citizen reporter). Jego sukces - a głównie dochody z reklam, z których portal wypłaca dostawcom informacji niewielkie honoraria - zachęciły koncerny medialne na całym świecie do tworzenia podobnych stron.” * tekst kopiowany z portalu http://pl.wikipedia.org/wiki/

Na koniec proszę podać rok i kierunek studiów.

Jeszcze raz dziękuję ;).


Na naszą ankietę odpowiedziało 60 osób, z czego 14% osób na pierwsze pytanie odpowiedziało twierdząco. Na drugie pytanie 87% osób odpowiedziało, iż ich zdaniem taka forma wypowiedzi jest potrzebna. Pozwolę sobie przytoczyć odpowiedzi niektórych ankietowanych:

1. Nie, nie słyszałem.

2. Uważam, że jest potrzebne, ponieważ w ten sposób każdy może mieć wkład w przekaz informacji.

Zarządzanie, IV rok.

1. Owszem słyszałam, nawet się udzielałam.

2. Jeżeli o mnie chodzi, to jest ono bardzo potrzebne.

Prawo, I rok.

1. Nie.

2. Nie, po co pisać jakieś głupoty …

Ekonomia, I rok.

1. Tak.

2. Tak, jeśli są to teksty socjologiczne ;]

Socjologia, I rok.

1. Nie.

2. Raczej tak.

Kulturoznawstwo Europy południowo-wschodniej, I rok.

1. Tak.

2. Uważam, że dziennikarstwo obywatelskie jest potrzebne ponieważ w telewizji, czy radiu o wielu rzeczach się nie mówi, ponieważ wywołać mogą kontrowersje, a myślę, że internet to miejsce gdzie mogą być takie informacje umieszczane gdyż społeczeństwo powinno wypowiadać się na każdy temat.

Fizjoterapia, I rok.

1. Nie.

2. Tak.

Psychologia, I rok.

1. Tak.

2. Jestem jak najbardziej za tego typu inicjatywami społecznymi.

Prawo, V rok.

1. Nie

2. Nie, jestem antyglobalistą.

Archeologia, I rok.

1. Nie.

2. Moim zdaniem tak, można poćwiczyć swoje umiejętności dziennikarskie i podzielić się swoją wiedzą z innymi ;).

Kompozycja (Akademia Muzyczna, Kraków), I rok.

Wyniki ankiety



Kolejnym zadaniem każdej z grup było zapoznać się z portalami zajmującymi się Dziennikarstwem obywatelskim oraz porównanie ich ze sobą.

Portal iThink.pl

Serwis ithink.pl jest jednym z portali o charakterze dziennikarstwa obywatelskiego. Portal ten właściwie nie różni się zbytnio od innych komercyjnych witryn. Jedyną odmianą może być to, że nikt nie wpływa tu na treść artykułów, można pisać co się chce, wyrazić swoje zdanie, poruszyć dręczący kogoś temat. W tym serwisie znajdzie się jak w wielu innych dużo wypowiedzi odnośnie świata polityki. Tworzone są tutaj także konkursy dla internautów, np. ostatnio pojawił się konkurs „Kurczaki mają głos”. Koncepcja konkursu jest dość ciekawa, więcej informacji na stronie. Autorem artykułu może być każdy z nas, który w jakiś sposób chce zaistnieć, bądź po prostu podzielić się swoim zdaniem z innymi ludźmi. Na stronie znajdziemy wiele informacji właściwie z każdej dziedziny życia od biznesu, ekonomii i tym podobnych, po artykuły sportowe.

Portal Alert24.pl

Minusy: nie ma tam prawie w ogóle (ewentualnie pojedyncze) wiadomości z życia społecznego, politycznego i kulturalnego. Wiadomości są niedokładne, nieprofesjonalne, nie dają dużo informacji na poruszony temat.

Plusy: czasem wiadomości mogą wpłynąć na to, że władza zainteresuje się tym, co się dzieje, np. była wiadomość o imprezach dla nieletnich, na których oni mogli bez problemu kupić alkohol, prokuratura się tym zainteresowała. Niestety tych wiadomości jest strasznie mało.

Ogólnie forma strony jest w porządku, jest czytelna, wiadomości ułożone chronologicznie (co jest raczej naturalne).

Portal Interia360.pl

Przede wszystkim strona jest bardzo przejrzysta i uporządkowana, łatwo znaleźć to co kogo interesuje. Wiele informacji ze świata i kraju na różne tematy, ciekawostki oraz nowinki. Na stronie może wypowiedzieć się każdy, można powiedzieć, że w niektórych przypadkach panuje całkowita wolność słowa, co można uznać za mało profesjonalne. Na stronie przeważa przepływ informacji, jednak, niestety, nie ma możliwości sprawdzenia podstawowych punktów typowej witryny informacyjnej jak np. pogoda.

Portal Wiadomości24.pl

Na 1 stronie portalu wiadomości 24 znajdują się poważne aczkolwiek ciekawe artykuły o bieżącej tematyce np trzęsienia ziemi w Abruzji. Poruszane są tu zarówno kwestie polityczne jak i społeczne. Pod artykułami można publikować swoje opinie na ich temat. Portal jest bardzo rozbudowany lecz grafika jest uboga, z drugiej strony dzięki temu odwiedzający stronę lepiej koncentrują się na treści. Oprócz poważnej tematyki można na tym portalu znaleźć również praktyczne porady, wiadomości ze świata kultury i sportu. Istnieje możliwość zobaczenia wszystkich dziennikarzy portalu, zaproszenia ich do znajomych. Informacje przedstawiane są obiektywnie. Internauci mogą prowadzić dyskusję w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Internauci oprócz komentarzy mogą sami zamieszczać multimedialne artykuły, zdjęcia. W dziale MMS każdy może umieścić zdjęcie ze swojego telefonu i jego opis. Dostępne są również ankiety. Informacje niepotwierdzone można znaleźć w specjalnie przeznaczonym do tego dziale. Portal jest łatwy w obsłudze.

Ta krótka charakterystyka owych portali miała za zadanie zobrazować ich charakter, czy są one bardziej ukierunkowane na przekazywanie informacji, nazwijmy je, społecznych, czy też będą to kolejne portale poświęcone gwiazdą i plotką na ich temat. Wnioski jakie wyciągnęłyśmy po opracowaniu naszej pracy to fakt, że Dziennikarstwo obywatelskie to naprawdę sposób na to by podzielić się z innymi informacjami, które wydają nam się istotne. Prócz tego ćwiczymy swoje umiejętności pisarskie oraz dziennikarskie, a także prezentujemy siebie jako osobę – przestajemy być anonimowi w sieci. Uważamy, że portale poświęcone Dziennikarstwu obywatelskiemu są dostępne dla wszystkich i każdy znajdzie na nich coś dla siebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz