środa, 18 marca 2009

Edukacja a kultura popularna

 Zauważyłam w otaczającym nas świecie, że kultura popularna ma bardzo duży wpływ na edukację, ale nie tylko na nią. Kształtuje ona naszą tożsamośc, niszczy bycie sobą, ponieważ narzuca pewne normy i wartości, które ludzie ślepo odbierają i uznają za własne, gdyż robią tak wszyscy. Ma ona także wpływ na religię i inne ważne aspekty naszego życia. 

Następuje globalizacja wszystkiego. Nastolatek, który ulega takiej globalizacji jest taki jak inny. Ogląda MTV, słucha zachodniej muzyki pop, jeździ na deskorolce i pije Coca-Colę. W końcu wszyscy mają podobny styl życia i podobną tożsamośc. Brak im oryginalności i swojego zdania. Kultura popularna, a w szczególności właśnie media pokazują nam uparcie jak mamy życ. W ten sposób zacierają się różnice między nami, między naszymi tradycjami i naszymi kulturami. 

Edukacja też traci na swojej wartosci, gdyż wszystko, co nam jest potrzebne możemy znaleźc m.in. w Internecie. Przez to stajemy się bardziej leniwi i częściej idziemy na łatwiznę. Media kształtują naszą wiedzę i opinie na dane tematy. 

Mają też oczywiście pozytywne znaczenie dla edukacji. Tworzą nową przestrzeń edukacyjną. Możemy chłonąc więcej wiedzy w łatwiejszy sposób, bo mamy do niej lepszy dostęp. 

Media bardzo oddziałowują na nasze gusta. Najbardziej można to zauważyc na przykładzie kształtowania gustów muzycznych młodego pokolenia.

Edukacja zatem ma bardzo odpowiedzialne zadanie. Powinna uświadamiac o mechanizmach mediów. O ich narzucaniu pewnych norm i promowaniu pewnych stylów, ponieważ niestety media promują to, co się dobrze sprzedaje. Głównie skandale, agresję, bunty i inne negatywne zjawiska. Nie wpływa to pozytywnie na edukację. 

Musimy dbac o to, by nie zatracic siebie i swojej tożsamości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz