środa, 25 marca 2009

Zastosowanie nowych mediów w edukacji

   "Media stały się nieodłącznym elementem życia nieomal każdego człowieka, <...skutecznym narzędziem przeobrażeń cywilizacyjnych i kulturowych poprzez ofertę przeróżnych przekazów medialnych wywołujących nieustanne zmiany norm, wartości, wzorów zachowań, poszukiwań naukowych, artystycznych i technicznych>. Media przyczyniły się do przemian pozytywnych, ale i licznych zagrożeń społecznych. Właściwe zrozumienie możliwości i roli mediów przez młodych ludzi jest bardzo ważnym zadaniem edukacyjnym, a od skuteczności tego procesu zależy efektywne wykorzystanie przekazów medialnych we wszystkich aspektach życia społecznego i kulturalnego.
Gwałtowny rozwój nowości technologicznych powodujący przeobrażanie się społeczeństwa industrialnego w społeczeństwo informacyjne stawia nowe wymogi przed systemem oświaty. Współczesna edukacja powinna przygotować ucznia do życia w tym społeczeństwie. Wzrastająca rola mediów i ich powszechność sprawiają, że zaczynają one odgrywać dominującą rolę w procesie wychowania. Wiedza o mediach, czyli edukacja medialna, powoli staje się wszechobecna na wszystkich poziomach edukacji współczesnego człowieka.
Obok tradycyjnych medialnych środków dydaktycznych pojawiły się multimedia, spośród których szczególne uznanie zdobyły encyklopedie, słowniki, leksykony, programy do nauki języków obcych itp. Atrakcyjna forma multimediów umożliwia daleko idącą indywidualizację procesu uczenia się i realizację różnych form nauczania na odległość, bez wychodzenia z domu."
Nauczyciele, przygotowując lekcje, coraz częściej sięgają po multimedialne pomoce naukowe. Swoje słowa wspomagają materiałem filmowym bądź prezentacją komputerową. Na lekcji historii nie tylko słyszymy o II wojnie światowej, ale także możemy zobaczyć film obrazujący jej przebieg; na biologii wchodzimy w głąb ciała ludzkiego - widzimy bijące serce, czy rozwijające się nowe życie; a na matematyce wszelkiego rodzaju skomplikowane wykresy przestają być dla nas nie do wyobrażenia, bo program komputerowy narysuje je za nas.
Jest to dowód na to, że media nie tylko powodują zamęt w życiu młodego człowieka, ale także ułatwiają mu rozwój i przyswajanie wiedzy. Poszerzają horyzonty myślenia o świecie i ułatwiają zrozumienie zjawisk trudnych do wytłumaczenia (lub nawet niewytłumaczalnych) za pomocą słów.


źródło:http://biblioteka.baler.pl/biblioteka/artykul-157.doc
         

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz