środa, 11 marca 2009

Edukacja a kultura popularna

Refleksja nad związkami edukacji i kultury popularnej jest bardzo potrzebna. W obecnych czasach z kultury popularnej korzystają wszyscy, co nie znaczy, że każdy tak samo. Warto zatem zastanowić się, jakie miejsce w owej kulturze (popkulturze) zajmuje edukacja i w jaki sposób wykorzystać ją w kształceniu.

Dobrym przykładem takiego wykorzystania jest internet, który jest miejscem zdobywania nowych informacji i uczenia się większości młodzieży. Media w dużym stopniu pokazują młodym ludziom "jak żyć" i dostarczają wzorców zachowania. Rozwój kultury popularnej daje, w pewnym stopniu, szansę stworzenia optymalnej sytuacji do rozwoju jednostki. Elektroniczne media nie tylko przekazują informacje, ale również kształtują naszą wiedzę o świecie, zacierają granice między tym co w szkole, a tym co poza nią. Dzięki rozwojowi popkultury wiedza stała się eksterytorialna- te same informacje są dostępne dla wszystkich bez względu na miejsce zamieszkania.

Pomimo licznych zalet edukacyjnych kultury popularnej nie można zapomnieć o jej negatywnym wpływie na społeczeństwo. Zagrożeniem dla rozwoju młodego człowieka są brutalne, nasycone wulgarnością programy, gry itp.

W takiej sytuacji ważne jest, by racjonalnie korzystać z zasobów popkultury. Należy pokazywać dziecku jej pozytywne zastosowanie i uczyć odpowiedniej interpretacji zawartych w niej informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz