środa, 20 maja 2009

Komputer a zaburzenia rozwoju fizycznego dziecka

Zbyt wczesne i niekontrolowane użytkowanie komputera często niesie ze sobą wiele zagrożeń zdrowotnych, które nie zawsze są widziane natychmiast. Niektóre choroby bądź zaburzenia mogą wystąpić nawet po kilku latach. Dziecko jako organizm intensywnie rozwijający się jest na nie szczególnie podatny, dlatego tak ważna jest wiedza na ten temat.
Przy nadmiernym korzystaniu z komputera oczywiście bardzo jest narażona postawa człowieka. Tutaj najgroźniejszą chorobą jest RSI (Repetitive Strain Injury) czyli mówiąc zrozumiale jest to zespół objawów wynikający z ciągłego przeciążenia. Objawy występujące przy tym zespole to przewlekłe bóle ramion, przedramion, przegubów czy dłoni. Przyczyną tej choroby jest nieprawidłowe stanowisko pracy. Istotne jest porównanie, że już po sześciu godzinach pracy poziom aktywności lewego palca wskazującego i związanych z tym obciążeń można porównać z marszem przez 40 kilometrów. Można powiedzieć, iż jest to niewiarygodne, ale niestety to prawda. Nasz organizm nie daje rady sprostać takiej harówce i następuje usztywnienie mięśni karku, rąk i pleców. Co ciekawe na początku nie dostrzegamy żadnych objawów, ponieważ mózg skupiony jest na pracy komputera, dopiero zaczynamy reagować, kiedy ból jest nie do wytrzymania. Często wtedy jest to już za późno, bo nie możemy cofnąć zmian jakie już nastąpiły w organizmie. Innymi zaburzeniami w postawie i nie tylk, są: nadwyrężenie mięśni nadgarstka, dolegliwości kręgosłupa i pleców, wykrzywienia kręgosłupa czy usztywnienie mięśni. Te objawy są dość częste i na pewno każdy "komputerowicz" ma conajmniej jeden z nich.
Oprócz postawy narażony jest także wzrok dziecka, powodowany zbyt długim siedzeniem przed monitorem. W tym wyróżnieniu najczęstsze wadliwe reakcje organizmu to: zaburzenia widzenia, zaczerwinienie spojówek, pieczenie i kłucie oczu, widzenie podwójne lub za mgłą, zespół Sicca, który charakteryzuje się wysychaniem i zmętnieniem rogówki oka, podrażnienie błony śluzowej oka, nosa i krtani, światłowstętem, obrzękiem powiek, swędzeniem, ale to jest raczej skutek używania drukarek laserowych i ich skutków ubocznych a nie monitora. Następują także bóle i zawroty głowy, wywołane przez promieniowanie elektromagnetyczne.
Jak można wywnioskować z powyższych przykładów rozwój fizyczny dziecka jest bardzo zagrożony, gdy ono zbyt dużo czasu spędza przed komputerem, dlatego tak ważne jest kontrolowanie czasu, który dziecko spędza przed komputerem. A te przykłady zaburzeń, które wymieniłam to naprawdę tylko kilka wybranych. Istnieje ich o wiele więcej dotyczących na przykład rozwoju psychicznego, takie jak: huśtawka emocji, zaburzenia koncentracji, kłopoty z myśleniem, roztrój emocjonalny, wyobcowanie z rzeczywistego świata, zaburzenie więzi uczuciowej z najbliższymi oraz wiele innych zaburzeń osobowości. To wszystko to oczywiście przejawy uzależnienia od komputera czyli zaburzenie hierarchii wartości, gdzie na pierwszym miejscu stawiamy komputer i niemu podporządkówujemy całe pozakomputerowe życie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz